Sa punem punct odata si pentru todeauna pe problema , Cine suntem noi, Moldoveni Maldaveni Sau Romani.
Raspuns simplu, Daci Liberi :D
Evident tot stiu cine au fost dacii si cine au fost dacii liberi, daca nu, raspund eu, o rominie si o moldova, numai ca multe mii de ani in urma :)

Oricum, cultura romana nu putem spune ca nu a avut influenta, p-u ca vorbim o limba comuna, adica romana, evident cu devieri etnice (asa sa le spunem) Ardelenii vorbesc cu dialectul lor , muntenii cu al lor, oltenii la fel, fiecare mama sa, insa uite nimeni din ei n-a spus ca nu este roman!
Poate e treaba in gene? Dacii liberi au fost mereu cei mai mandri, poate intratit de mandri incat au uitat deja ca au fost odata daci liberi...

Odata ce voievozii mari au unit aceste paminturi, adica, tara romineasca, Moldova, transilvania, dobrogea, bugeacul , etc, etc, totul devine clar, s-a creat un stat unitar, si nemaipomenit de norocos! 90% din populatie vorbesc o limba comuna, doamne ce coincidenta! si chiar toti cred in dumnezeu, si nu numai dar si sunt chiar ortodoxi! uitativa cite coincidente:)

In fine, toti trebuie sa inteleaga un lucru, caci toti suntem romani, romani de origine moldoveana, munteana, olteana, ardeleana, etc, etc. si nici un fel de separatism prostesc, deoarece uite prin chestia asta le dam exemplu fratilor de peste Nistru!, si asta nu e bine :D

ba... si ka la urma sa adaug... n-am vazut pe acolo pe harta gagauji, de unde naiba s-au luat? si nu asa, da cu tot cu autonomie! auzi ma!